Lietuviškai

 

По-русски
Konsultacijos
internetu

21

2015.02
Straipsnis

Trys frazės, kurių neverta sakyti berniukams

Trys frazės, kurių neverta sakyti berniukams

Psichologo paslaugos psichologas psichologija psichologinė konsultacija geras psichologas psichologine pagalba psichologė psichologai KlaipėdojeMūsų laikų trendas – kaltinti vyrus, kad jie infantilūs ir tvirtinti, kad stiprioji lytis nustojo būti ,,stipriąja“. Tačiau visi mes kilę iš vaikystės – ir kur, jeigu ne šeimoje, formuojasi būsimo vyro charakteris? Tik trimis nuostatomis galima suformuoti „silpnavalį“ ir „ištižėlį“ vyrą. Nežiūrint to, dauguma tėvų, nesusimastydami apie giluminę šių žodžių prasmę ir tą žalą, kurią jie gali padaryti vaikui ateityje, vėl ir vėl kartoja šiuos žodžius. Kokios tai frazės?


„Mergaičių negalima skriausti“
Šioje trumpoje frazėje slepiasi loginiai spąstai: vadinasi, mergaičių skriausti negalima, o visus kitus – galima? Kitus berniukus (ypač tuos, kurie mažesni ir silpnesni), senelius arba tarkime, „niekieno“, kates ir šunis? Be to, ką daryti, kad būsimasis vyras turi išmokti „duoti grąžos“?  Ir ką jam daryti su įžeidėja, kuri jį kamuoja, ir netgi muša? Viską atleisti, nes ji mergaitė?
Berniukas, kuris tvirtai įsisavino, kad „mergaičių negalima skriausti“, vargu ar išmoks siekti numatytų tikslų ir veikti savo naudai. Vietoje to, jis nuolatos dairysis į šalis: ar atsitiktinai neužgavo kokios nors moters interesų? Ir įsižeidusių tikrai atsiras – jeigu tas berniukas, kaip vienos pasakos herojus, nesėdės visą savo sąmoningą gyvenimą ant krosnies.
Vietoje šios šabloniškos frazės geriau pasakyti tiksliau, pavyzdžiui, “Negalima mušti mergaičių, jeigu jos nemuša tavęs“.


„Mergaitėms reikia nusileisti“
Tačiau nepatikslinama, būtent kame „nusileisti“ – užleisti vietą visuomeniniame transporte, ar visą kas geriausia gyvenime, į ką tu pats turi teisę? Tėvai ištardami šią nuvalkiotą frazę, net neįsigilina į jos prasmę. Užtat paskui, kai jų berniukas suaugs, patys jį pavadins „ištižėliu“ ir nevykėliu. Pavyzdžiui, jeigu jis savo pelnytą paaukštinimą tarnyboje perleis savo kolegei, tik todėl, kad ji - moteris. O ką tokiu atveju suaugęs berniukas gali išgirsti iš savo žmonos – net baisu pagalvoti.
Vietoje šios nuvalkiotos frazės mokinkite vaiką susitarti su žmonėmis taip, kad jis nebūtų egoistu, ir žiūrėtų savo interesų, be to, su visais – ir mergaitėmis, ir berniukais. Sakysim, jūsų vaikas nepasidalino su kitu vaiku madingu interaktyviu žaislu. Pasakykite jam, kad jis gali pasiūlyti žaisti iš eilės, ir net perleisti savo eilę, bet tada jis žais ilgiau.


„Tu gi berniukas, tu turi/neturi“
Sąrašas, ką turi ar neturi daryti vaikas priklausomai nuo ......... priklausomybės, labai didelis ir kiekvienoje šeimoje gali varijuoti. Tačiau yra ir bendri šablonai, pavyzdžiui, jeigu tu berniukas, tai turi mėgti sportą ir judrius žaidimus, jokiu būdu neturi verkti, ar kokiu nors kitu būdu garsiai reikšti savo emocijas.
Tarp kitko, kiekvienas žmogus, nors ir visai mažas – individualybė. Tačiau vienprasmis, atkaklus „vyriško“ elgesio modelio auklėjimas gali apriboti tos individualybės emocinį ir intelektualinį
vystymąsi. Pavyzdžiui, ar jūs daug žinote įžymių mokslininkų, kurie vaikystėje išsiskyrė sporto laimėjimais? Ar girdėjote apie išgarsėjusius meno žmones, kurie nuo kūdikystės buvo menkų emocijų?
Vietoje šablonų komplekto, ieškokite savo modelio: pritarkite tam, kas įdomu vaikui, ir kas gali jam duoti naudos ateityje. Jeigu jūsų sūnus nenori lankyti sporto sekcijos, o labiau mėgsta ramiai pasėdėti su knyga? Leiskite tai jam, tačiau susitarkite, kad kiekvieną rytą jis darys mankštą. Berniuko akys „šlapioje vietoje“? Pasakykite jam, kad vyrai irgi kartais verkia, ir tai nėra gėdinga, tačiau tai geriau daryti be liudytojų.

 

Naujienų prenumerata

Prenumeruokite naujienas apie artimiausius renginius ir straipsnius psichologijos tema

Psichologija: psichologo paslaugos, psichologo konsultacijos, meno terapija, šeimos psichologas, šeimos psichologija, psichologinė konsultacija, šeimyninis išdėliojimas, kansteliacija, Berto Hellingerio metodas, psichologo konsultacijos Klaipėdoje, psichologinė pagalba, psichologo konsultacijos, psichologas Klaipėdoje, vaikų psichologija, šeimos psichologija, psichologinė pagalba, koučingas, vadybos seminarai.

Psichologė Viktorija Gončarova, Liepų gatvė 3-1, Klaipėda. Tel. +370 611 39950 E-mail: konsultavimas@psichologija.net

Svetainę prižiūri: Seo paslaugos