Lietuviškai

 

По-русски
Konsultacijos
internetu

10

2011.11
Straipsnis

Skiepas nuo sutuoktinių neištikimybės arba apie vyriškus ir moteriškus poreikius santuokoje

 

Dauguma vyrų ir moterų, matyt, norėtų būti laimingi santuokoje, ir viena iš šios laimės sąlygų dauguma, žinoma, laiko sutuoktinių ištikimybės išsaugojimą. Bet ką galima padaryti, kad šeimyninė laimė ir sutuoktinių ištikimybė taptų tikrove? 

Uillard Harli – amerikiečių sutuoktinių psichoterapeutas, dėjo pastangas romanų iš šalies profilaktikai ir pasistengė atsakyti į klausimą, kas gali užkirsti kelią tokiai santuokos pabaigai, kaip išdavystė. Savo knygoje „Jo poreikiai, jos poreikiai: santuokos konstravimas be išdavysčių“ jis siūlo keletą atsakymų. Jis atrado, kad santuokos, kuriuos nesugeba patenkinti pagrindinius sutuoktinių poreikius, labai pažeidžiamos nesantuokiniams ryšiams. Abipusis sutuoktinių vienas kito poreikių patenkinimas turi labai svarbią reikšmę, nes santuokose, kuriuose tai nevyksta, stebimi nesantuokiniai ryšiai tų poreikių patenkinimui. Uillard Harli manymu, jeigu kuri nors iš penkių pagrindinių vyrų ir moterų poreikių neranda savo pripažinimo, nepatenkintas sutuoktinis pasidaro pažeidžiamas pagundoms meilės ryšiams nuošalyje.

"Duokite sutuoktiniui tai, ko jam reikia, - pareiškė Harli. – Antraip jis išeis to ieškoti kitoje vietoje".

Natūralu, kad Uillard Harli padarė tokias išvadas tyrinėdamas ir analizuodamas amerikiečius. Todėl mūsų realijos gali šiek tiek skirtis, bet vis dėl to kiekvienas vyras ir kiekviena moteris turi kažkuriuos 5-7 svarbiausius poreikius, į kuriuos tiesiog negalima neatsižvelgti. Ir labai svarbu, kad kiekvienoje šeimoje sutuoktiniai pasistengtų suprasti – kas gi svarbiausia kitai puselei.

Taigi, straipsnis

 Iš pradžių peržiūrėkime penkis pagrindinius žmonos poreikius

 

1. Palankumas, prieraišumas, meilė (affection)

Daugumai moterų vyro palankumas ir meilė simbolizuoja patikimumą, saugumą, komfortą ir pritarimą. Kai vyras parodo savo palankumą, jis tuo pačiu siunčia žmonai sekantį laišką: „Aš pasirūpinsiu tavimi ir užtikrinsiu saugumą“, „Man rūpi problemos, su kuriomis tu susiduri, ir aš su tavimi“, „Aš manau, kad tu gerai susidoroji su savo reikalais ir aš didžiuojuos tavimi“. Vyrams būtina suprasti, kaip stipriai moterims reikia šių patvirtinimų. Palankumas, prieraišumas ir meilė gali būti išreikšti daugybe būdu: bučiniai, atviručių ir gėlių įteikimas, kvietimas papietauti ne namuose, pasivaikščiojimas po pietų, mašinos durų atidarymas, rankos padavimas išeinant, telefono skambučiai ir t.t. Egzistuoja šimtai būdų pasakyti „Aš tave myliu“. Moters požiūrių, palankumas, prieraišumas ir meilė – jos santykių su vyrų pagrindas.

2. Pokalbis

Žmonoms reikia, kad jų vyrai kalbėtų su jomis ir klausytų jas. Joms reikia žymiai daugiau, negu vyrai paprastai įsivaizduoja, dvipusiame pokalbyje. Draugystės metu prieš santuoką dauguma porų praleidžia kartu daug laiko ir daug kalba, tuo demonstruodami vienas kitam savo susidomėjimą ir meilę. Kai du žmonės duoda sau santuokos įžadus, jie tikisi, kad dėmesys ir meilė draugystės metu liks ir sutuoktinių santykiuose. Vyras, kuris skiria pakankamai laiko pokalbiams su moterimi, randa kelia į jos širdį.

3. Sąžiningumas ir atvirumas

Žmonai reikia visokeriopai pasitikėti vyru. Saugumo jausmas – jungiamoji siūlė, einanti per visus penkis pagrindinius moters poreikius. Jeigu vyras nepaiso sąžiningo ir atviro bendravimo su savo žmona, jis pakerta jos pasitikėjimą ir pamažu griauna saugumo jausmą. Tam, kad jausti saugumą, žmona turi tikėti, kad jos vyras praneš jai teisingą informaciją apie jos praeitį, dabartį ir planus ateičiai. Jeigu žmona nepasitiki vyru, ji neturi pagrindo rimtiems, giliems santykiams kurti.

4. Finansiniai įsipareigojimai

Žmonai reikia pakankamo kiekio pinigų komfortiškam gyvenimui: jai reikia materialinės paramos. Nepriklausomai nuo to, kiek sėkminga pačios moters karjera, jis paprastai nori, kad vyras uždirbtų pakankamai pinigų, kad leistų jai jausti jo rūpestį.

5. Šeimyniniai įsipareigojimai

Žmona nori, kad jos vyras būtų geru tėvu ir turėtų įsipareigojimas šeimai. Didžioji dauguma moterų, ištekant, turi stiprų siekį sukurti namus ir turėti vaikų. Pirmiausia žmonos nori, kad jų vyrai užimtų lyderio vaidmenį šeimoje, suteiktų joms paramą jų nelengvoje motinystės rolėje ir įsipareigotų jų vaikų moraliniame ir lavinimo vystyme.

Dabar peržiūrėsime penkis pagrindinius vyrų poreikius

 

1. Seksualinis pasitenkinimas

Neretai moterys nesupranta gilų vyrų poreikį seksui taip pat, kaip vyrai nesupranta gilaus savo žmonų poreikio prieraišumui ir meilei. Tačiau dvi šios sudedamosios gali veikti kartu laimingoje, patenkinamoje santuokoje. Seksualus gyvenimas gali būti natūralus ir privatus, jeigu egzistuoja pakankamai palankumo ir meilės.

2. Draugija poilsyje ir pramogose

Vyrui reikia, kad jo žmona būtų partneriu jo pomėgiuose ir užsiėmimuose arba bent jau priimtų juos kaip kažką labai svarbu jam. Tai ne retas moteriai, kai jos vienišos, prisijungti prie vyro ir pasidalinti jų interesais. Jie randa save žaisdami futbolą, žvejodami, netgi medžioklėje ir žiūrint sporto transliacijas ir filmus, kuriuos patys jie niekada nebūtų pasirinkę. Po santuokos žmonos dažnai bando sudominti savo vyrus tuo, kas joms patinka daugiau. Jeigu jų bandymai būna nesėkmingi, jos gali skatinti jų vyrus tęsti užsiėmimus be jų, bet tai gali būti ganėtinai pavojinga santuokai, kadangi jų nuostabai vyrai sureikšmina jų žmonų sugebėjimus būti drauge pramogose. Tarp penkių pagrindinių poreikių – laisvo laiko praleidimas su žmonomis taip, kaip jiems norėtųsi – antras poreikis po sekso tipiškam vyrui.

3. Patraukli žmona

Vyrui reikia žmonos, kuri trauktų jį. Meilės santykiuose daugumai vyrų labai sunku vertinti žmoną tik už jos vidines ypatybes. Vyrai turi gilų poreikį fiziniam žmonos patrauklumui.

4. Namų jaukumas

Vyrams reikia ramybės. Vyro poreikis namų jaukumo užtikrinimui toks didelis, kad jie dažnai fantazuoja apie tai, kaip žmona ji su džiaugsmu ir meile pasitinka prie namų durų, kuriuose gerai elgiantys vaikai džiaugiasi jį matydami ir kviečia jį prisijungti prie gerai sutvarkytų namų komforto. Ši fantazija turi tęsinį žmonos pasiūlyme sėsti ir atsipalaiduoti prie skoningai paruoštos vakarienės. Toliau šeima išeina pasivaikščioti vakare ir grįžus sutuoktiniai guldo vaikus miegoti be šurmulio ir sunkumų. Paskui jie atsipalaiduoja su žmona, kalbasi kartu, galbūt šiek tiek žiūri televizorių, po to eina į miegamąjį, kad mylėti vienas kitą. Žmonos gali pasijuokti iš tokio scenarijaus, bet panašūs vaizdiniai yra labai paplitę daugumos vyrų fantazuojamame gyvenime.

5. Žavėjimasis

Vyras nori didžiuotis savimi. Žmonoms būtina išmokti išreikšti jų juntamą susižavėjimą savo vyrais vietoj spaudimo ir didesnių pasiekimų reikalavimo. Sąžiningas susižavėjimas – didžiulis motyvuojantis faktorius vyrui. Kai moteris sako vyrui, kad jis nuostabus, tai įkvėpia jį didesniems pasiekimams. Tuo pačiu jis randa savyje gebėjimus susidurti su didesne atsakomybe.

 

Kaip matote, šiuolaikiniai vyrai nori ne tik sekso, bet ir jaukumo, draugiškų santykių su žmona, nori, kad jais žavėtųsi ir didžiuotųsi.

Ir aš manau, kad jie turi teisę tikėtis iš savo žmonų tų savo poreikių patenkinimo. Taip pat kaip, žinoma, ir žmonos, kurios gali ir turi santuokoje gauti tai, kas joms yra svarbu.

Jeigu pagrindiniai partnerių poreikiai yra patenkinami santuokoje, santuokos ryšiai tampa stipresni, kas yra patikimu pagrindu meilei, pagarbai ir sutuoktinių ištikimybei, tai yra laimingai santuokai.

Jeigu jus norite išsaugoti savo meilę arba pasiruošę kartu įveikti jau atsiradusios įtampos santuokoje priežastis, vienu iš žingsniu ta linkme gali tapti atviras pokalbis apie jūsų abipusius lūkesčius ir poreikius. Išskirkite šiek tiek laiko tam, kad perskaityti vienas kito akivaizdoje apie vyriškus ir moteriškus poreikius santuokoje, pasistenkite išgirsti vienas kitą ir kažką pakeisti jūsų supratime ir elgesyje. Po tam tikro laiko šį pratimą galima pakartoti pasidalinus vienas su kitu savo pasisekimais.

Uillard Harli

Naujienų prenumerata

Prenumeruokite naujienas apie artimiausius renginius ir straipsnius psichologijos tema

Psichologija: psichologo paslaugos, psichologo konsultacijos, meno terapija, šeimos psichologas, šeimos psichologija, psichologinė konsultacija, šeimyninis išdėliojimas, kansteliacija, Berto Hellingerio metodas, psichologo konsultacijos Klaipėdoje, psichologinė pagalba, psichologo konsultacijos, psichologas Klaipėdoje, vaikų psichologija, šeimos psichologija, psichologinė pagalba, koučingas, vadybos seminarai.

Psichologė Viktorija Gončarova, Liepų gatvė 3-1, Klaipėda. Tel. +370 611 39950 E-mail: konsultavimas@psichologija.net

Svetainę prižiūri: Seo paslaugos